Četnické humoresky

Premiéra: 2003
Epizoda: Klaudynka (S02E01)
Igor v roli: Jakub Mázl

 

Četnické humoresky je český televizní seriál České televize z prostředí četnické pátrací stanice na brněnském venkově. Jeho děj se odehrává za doby první republiky, ve druhé polovině 30. let 20. století.

Seriál se zabývá osudy četníků z četnické pátrací stanice a zejména jednoho z nich (v pozdějších fázích seriálu jejího velitele) Karla Arazíma (Tomáš Töpfer). Seriál vznikal převážně v prostorách brněnských studií České televize, četnická stanice je umístěna ve skutečných kasárnách v Brně. Seriál se však také natáčel v Kraji Vysočina, přesněji v židovské čtvrti v Třebíči, na zámku v Náměšti nad Oslavou, ve Štěpánově nad Svratkou, Bobrové, Jimramově, Boňově a Tasově.[1]

Seriál kombinuje prvky detektivky a komedie. Kriminalistické zápletky v seriálu vycházejí ze skutečných kriminálních případů, které v archivech pro režiséra Antonína Moskalyka (mládí prožil ve Šlapanicích u Brna; zemřel v průběhu natáčení 3. řady) našel plukovník Michal Dlouhý, specialista na historii českého četnictva a kriminalistiky. Po smrti Antonína Moskalyka převzala režii jeho dcera Pavlína Moskalyková Solo.

Natáčení bylo zahájeno 17. srpna 1998[2] a následně vznikly tři řady seriálu. Čtvrtá řada již nebyla plánována, jelikož kasárna, kde měla seriálová brněnská pátračka sídlo, byla zbourána. Děj seriálu končí před nástupem 2. světové války, kdy Ludmila s dětmi, Klaudie s miminkem, Kamila Kliková, Elly Vienna a McGregor odlétají do Anglie. Původně má letět i Jarý, ale ten se rozhodl nenechat členy pátračky samotné a ještě než se letadlo odlepí od země, tak z něj vyskočí. Všichni četníci včetně Arazíma zůstávají v Brně ve službě.