Pět mrtvých psů

Premiéra: 2016
Epizoda: Epizoda I
Igor v roli: ředitel ZOO

 

Detektivní tým vedený Marií Výrovou (Klára Melíšková) je přivolán k neobvyklému případu. Ze zoologické zahrady v Olomouci totiž záhadně zmizeli tři medvědi. Během nočního přepadení ostrahy organizovanou skupinou maskovaných pachatelů navíc zemřel vrátný. Okamžitě se tak rozjede rozsáhlé pátrání po možných motivech bizarní loupeže velkých šelem. Stopy vedou k nelegálním obchodníkům se vzácnými zvířaty a černému trhu s produkty tradiční asijské medicíny. Prověřováni jsou zejména zaměstnanci zoologické zahrady, u kterých existuje podezření z napojení na další organizovaný zločin. Ve chvíli, kdy se začne kolem podezřelých stahovat smyčka, však dojde k další, tentokrát úkladné vraždě jednoho ze spolupachatelů. Spletitý příběh nelegálního kšeftování se zvířaty, jejich týrání, ale také vražedných útoků se velmi osobně dotkne jednoho člena týmu.

Kromě Kláry Melíškové, Terezy Voříškové, Stanislava Majera, Miroslava Krobota a Tomáše Dastlíka se ve větších rolích objeví také Martin Finger, Martin Myšička, Igor Bareš, frontman kapely Sto zvířat Jan Kalina nebo Martin Havelka.

„Pět mrtvých psů primárně vzniklo jako námět pro Českou televizi, který jsem však mezitím převedl do románové verze, která se v mnoha ohledech od toho, co diváci uvidí na obrazovkách, bude Česká televize odlišovat. Román ovšem ještě není hotov, takže tentokrát bude oproti předchozím případům pořadí obrácené. Nejprve bude televizní série, kniha vyjde později,“ říká autor předlohy, scenárista a olomoucký pedagog Michal Sýkora. „Tentokrát nabídneme neotřelou zápletku z atraktivního prostředí, ve kterém se - aspoň co mi paměť sahá - dosud žádná česká detektivka neodehrávala. Snažím se, aby mé detektivky obsahovaly něco víc než jen řešení záhady, aby se vyjadřovaly k tématům, o nichž toho třeba veřejnost mnoho neví. V Pěti mrtvých psech je takovým tématem lidská krutost vůči zvířatům. Ta může mít buď podobu sadistické zábavy, jakou jsou nelegální psí zápasy, anebo ještě horší podobu velmi krutých forem zacházení kvůli výrobě ‚přírodních produktů asijské medicíny‘, které stejně v reálu nefungují. I když je zápletka fikční, je podložena důkladným sběrem materiálů k tématu. Získávání informací o tom, čemu všemu jsou lidé ochotní vystavit zvířata jen kvůli zábavě a penězům, pro mě představovalo velmi depresivní zážitek,“ doplňuje Sýkora.

„Moje postava v tomto pokračování hraje trochu jinou roli. Plukovník Vitouš už je mimo službu, je to takový důchodce a do příběhu se dostane ne úplně vlastním přičiněním. Natáčení Pěti mrtvých psů pro mě bylo zajímavé hlavně kvůli srovnání práce Viktora Tauše a Jana Hřebejka. Tady už nejde o politickou moc. Jan Hřebejk pracuje více s nadhledem a naopak vidí tu provinciálnost krajské policejní úrovně, která je nám trochu bližší,“ shrnuje herec Miroslav Krobot.