Ryba potmě

Premiéra:  17. prosince 2016
Igor v roli: Arthur

černá komedie

Proslulý americký stand-up komik a sitcomový scenárista Larry David, (spoluautor proslulé Show Jerryho Seinfelda a autor i protagonista populárního sitcomu Larry, kroť se), debutoval vloni (!) ve svých 68 letech na Broadwayi coby divadelní autor – a hned napoprvé se mu podařilo pokořit broadwayský rekord v počtu lístků prodaných ještě před premiérou, (a to se průměrná cena za jeden lístek vyšplhala na neuvěřitelných 230 dolarů!!!). „Stojí Ryba potmě za ty stovky dolarů? Stojí, do posledního centu!“ napsal recenzent Guardianu.

Larry David totiž napsal brilantní současnou frašku, která plně prokazuje jeho léty cizelované mistrovství ve stavbě slovního i situačního vtipu. Inscenace měla v Brně evropskou premiéru pouhý rok a půl po jejím prvém uvedení v New Yorku a za nepoměrně nižší cenu!

Ryba potmě je příběhem ušlápnutého, sebeironického Normana a jeho excentrické dominantní matky Glorie, která se po smrti jeho otce nastěhuje k Normanovi domů a začne mu razantně organizovat život. Norman tak zoufale lavíruje mezi požadavky své matky, která se nesnese s jeho ženou Brendou, Brendy, která se nesnese s jeho matkou Glorií, a bývalé otcovy hospodyně Manuely, jejíž syn Diego se zesnulému podezřele podobá... Zdánlivě nekomediální téma rodinného úmrtí vyvažuje Ryba potmě brilantními woodyallenovskými dialogy. Role Glorie je nesporně výtečnou příležitostí pro první dámu českého divadla, paní Zdenu Herfortovou.